Моето соседство

flower-petalsОва е една убава почетокот на летото наутро. Цвеќиња Блум, зелени насекаде. Јас сум одење моето куче во моето соседство, ќе од куќата на Браун. Barbara, сопругата, е читање весници, со кои се соочува францускиот прозорецот и на улица. Додека таа ме забележува, Јас се бранува со неа и таа nods и се насмевнува назад. Двете Керол и нејзиниот сопруг Џо се во нивните шеесеттите години. Нивната куќа е во право спротивно на рудникот во текот на булеварот. Можеме да видиме едни со други доста често, не лице в лице, но рака на рака, исто како и ова утро. Најмалку, Можам да кажам дека јас ги гледам почесто отколку мојата следна вратата сосед Џуди и Дејвид.

Ова е трета година дека јас се живее во парк соседството оваа тивка и британски стил кралицата во Њу Вестминстер, која е полна со наследство куќи и чудесната градини. Јас сум секогаш изненадени од својата природна убавина и архитектонски хармонија. Се сеќавам еднаш го видов Џо во својот двор, ние се зборува за неговата добро се чуваат градината. Тој препорачува неговиот градинар за мене. Зедов име и контакт информации од него. Во меѓувреме реков Џо дека јас и мојот партнер навистина уживаат во тоа градинарството од нас самите. Кој веќе беше пред две години. И Џо и јас никогаш не го добив уште една шанса да го носат на разговор. Ние едвај ги задоволи сите други во лице повторно. Веројатно имаме различен распоред на улица. Претпоставувам дека. Уште, на семејството Браун е најстариот зборлест семејство некогаш сме се состанаа на мојата улица меѓу десетте или така домаќинства.

Во мојата прва година дека јас се пресели во соседството, Јас го посетив секој од моите соседи кои живеат во истиот блок за време на Божик. Јас подготвени добро спакувани чоколадо и колачи и чукнат на врата. Јас бев во можност да се разменат информации за контакт со двајца од нив, кои беа мојата следна вратата сосед и Браун семејство. Со повеќето од нив, имавме само мали разговори и јас едвај се сеќавам на нивните имиња и сега се соочува со. Мојата следна вратата сосед Џуди и Дејвид се всушност многу убаво двојка. Еднаш бев ги сретнал со стоење своите пријатели во предниот дел на својата куќа. Џуди ме запозна велејќи дека, "Ова е моја кинески сосед." Таа, исто така, е во можност да забележиш јас имаат посетителите од државите, бидејќи таа еднаш ме праша, "Дали вашите американски пријатели уште е тука?"Се чувствувам многу топло од неа барајќи од. Работата е ние едноставно не ги исполнуваат и се зборува премногу често. Тие имаат голема куќа и двор, кој треба да се грижи покрај своите работни места. Исто тука. Јас не знам што нивниот дом изгледа како. Тие би можеле да бидат љубопитни за мојот дом, како и. Тоа не се случува за двете од нас да го покани едни на други преку. Жал ми е за тоа од моја страна.

Не велам дека јас не уживам во животот тука во мојата убава соседството. Јас всушност го цениме приватност и тишина и мир тука многу. Тоа е само толку многу различен од мојот живот во Кина назад до девет години. Тоа може да биде не е голема работа тука се додека ние уживаат во нашите сопствени изолирани царство. Јас се користат да учествуваат во блок партии на местото мојот најдобар пријател во Ванкувер запад. Ние немаме такво нешто тука, но таму е годишниот гаража продажба настан. Гледам во мојата мала гаража, прашувајќи се што можам да го продадам да се направи себе изгледаат како вистински канадски.

- Yan-Мин во Њу Вестминстер, П.н.е.

 

Фото кредит: www.flickr.com / слики / alphageek